Čo je čo v Zoner Calliste?
 

                Myslím, že ste už počuli o tomto vynikajúcom programe. Je to český vektorový grafický editor určený pre bežných užívateľov so základnými vlastnosťami Windows. Schopnosti programu s každou ďalšou verziou čoraz viac približujú k profesionálnemu využitiu. Pokryje požiadavky od jednoduchého nápisu, až po zložité ilustrácie. Môžete ho použiť k tvorbe pôsobivých propagačných materiálov, vizitiek, cenoviek, hlavičkového papiera, nápisov, pohľadníc, blahoprianí atď. My budeme pracovať s verziou 4.0

 

  1. Po spustení Zoner Callista 4  sa zobrazí podobné okno, ako vidíte na obrázku


    Rámček uprostred obrazovky zodpovedá skutočnej veľkosti stránky A4 pre orientáciu na výšku. V okne programu sa budete ľahko orientovať, lebo zachováva všeobecné zvyky programov pre Windows.
    V Zoner Calliste 4 (ZC4) je najdôležitejšie pochopiť princíp
    základného a alternatívneho panela nástrojov. V základnom paneli nástrojov (zvislá rada tlačítiek) si môžeme vyberať jednotlivé nástroje, obsah alternatívneho panelu sa podľa základného mení tak, aby sme mali po ruke práve tie nástroje, ktoré v tom okamihu môžeme použiť.

  2. Prvé pokusy:
    Kreslenie
    obdĺžnika.
    V základnom paneli nástrojov kliknete na tretie tlačítko zhora a držte ho stlačené - mal by to byť symbol kruhu (pokiaľ ste niečo od inštalácie nezmenili). Z ponúkaných tvarov si vyberte obdĺžnik. V tomto okamihu sa obsah alternatívneho panelu zmení. Teraz posuňte myš na stránku, stlačte ľavé tlačítko a ťahaním nakreslite obdĺžnik.

      
    a výsledkom je          
     

    Vloženie
    textu.
    Pre vloženie textu použite štvrté tlačítko s písmenom " T " a znovu môžete sledovať zmenu alternatívneho panelu. Kliknite teraz na pracovnú plochu ťahaním nakreslite rámček. Do rámčeka, ktorý sa potom vykreslí môžete začať písať požadovaný text.
    Panel nástrojov
    Text  je podobný z textových editorov pre Windows


    Vloženie
    tabuľky.
    Tabuľka v ZC4 k formátovaniu textu do mriežky alebo do stĺpcov. Postup je podobný ako v predošlých prípadoch. Kliknite na nástroj Tabuľky. Na pracovnú plochu ťahaním nakreslíte rámček - predstavuje šírku a výšku tabuľky a v nasledujúcom okne zadáte počet riadkov a stĺpcov.

    Do jednotlivých buniek tabuľky teraz môžete písať svoj text a môžete mu meniť vzhľad, a to pre každú bunku zvlášť.

  3. Výber a základné úpravy objektov.
    Výber znamená označenie jedného alebo viacerých objektov (spolu s držaním klávesy Shift) na stránke za účelom presunu, zmeny veľkosti, rotácie, zrkadlenia a ďalších úprav a samozrejme k zmene farieb.
    Tlačíko pre výber je umiestnené v základnom paneli ako prvé. Po jeho stlačení nastane zmena alternatívneho panelu, tu sa teraz budú nachádzať tlačítka vyššie popísaných operácií. Teraz vyberte nejaký objekt kliknutím myšou. Body okolo objektu predstavujú tzv.
    úchytové body, ktoré slúžia k vertikálnej alebo horizontálnej zmene veľkosti zobrazeného objektu. Vybraný objekt  môžeme tiež ľubovoľne presunúť na stránke ťahaním myšou mimo úchytových bodov. Ak kliknete na objekt druhýkrát, úchytové body sa zmenia v obojstranné šípky. Tieto zahnuté šípky v rohoch naznačujú možnosť otáčania objektov uchytením a následným ťahaním myšou, rovné šípky v stredoch strán podobným spôsobom umožňujú zošikmenie objektu.



    Každému vybranému objektu, alebo niekoľko vybraným objektom naraz môžeme priradiť
    farbu obrysu a farbu výplne. Pri aktívnom výbere spôsobí kliknutie ľavým tlačítkom  na niektoré políčko farebnej palety zafarbenie okraja objektu a naopak kliknutím pravého tlačítka zmenu výplne.

  4. Funkcie späť a znova.
    To sú tlačítka, ktoré umožňujú odvolať posledné urobené akcie alebo ich znovu urobiť. Ich význam snáď nei je potrebné vysvetľovať, každý užívateľ programov pre Windows si už na nich zvykol a najskôr sa bez nich nezaobíde.

 
Tak, pre bežné zoznámenie sa ste si už vyskúšali všetko podstatné. Nabudúce si povieme niečo o tvarovacom nástroji a ďalšej úprave objektov.
Úloha:
Vyskúšajte si všetky tlačítka zo základného panela nástrojov. Sledujte pri tom, ako sa vám mení alternatívny panel. Pokúste sa vytvoriť svoju vlastnú vizitku.
 

späť
Aktualizované dňa 21. 09. 2006

© RNDr. Jana Tokárová